Prawo jazdy kategorii D

Prawo jazdy kat. D jest niezbędne dla tych osób, które planują zostać kierowcą autobusu. Dotyczy to zarówno potencjalnych pracowników miejskich zakładów komunikacyjnych, jak i firm turystycznych, przewoźników międzynarodowych czy też osób świadczących usługi wynajmu pojazdu z kierowcą. Dokument ten pozwala na przewóz osób pojazdami o liczbie miejsc siedzących większej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Stąd wynika, że uprawnienia tego typu są też wymagane do prowadzenia większych busów pasażerskich.

Jeśli chcesz założyć własną firmę i realizować przewóz osób busem na trasach krajowych lub międzynarodowych, prawo jazdy kategorii D zapewni Ci znacznie więcej możliwości. Prowadzenie większego samochodu pasażerskiego to sposób na obniżenie kosztów realizacji jednego kursu. Możesz też zajmować się obsługą wycieczek, konferencji firmowych lub dowozić kibiców na zawody sportowe.

Kategoria D – przepisy i uprawnienia do przewozu rzeczy

Posiadając prawo jazdy kategorii D, możesz prowadzić również autobus z lekką przyczepą, której waga nie przekracza 750 kilogramów. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla młodych, którzy szukają swojej drogi życiowej, ale także dla osób starszych, które chcą (lub muszą) się przekwalifikować.

Aby zdobyć uprawnienia kierowcy autobusu, należy ukończyć minimum 24 lata (w przypadku osób bez kursu kwalifikacji wstępnej) lub 21 lat (jeśli pozytywnie zakończyliśmy kurs kwalifikacji wstępnej). Warto dodać, że kursy kwalifikacji wstępnej umożliwiające zawodowe prowadzenie autobusu również znajdują się w ofercie naszej szkoły w Gorzowie.

Prawo jazdy kat. D uprawnia do kierowania:

 • autobusem,
 • ciągnikiem rolniczym,
 • pojazdem wolnobieżnym.

Szkolenie na prawo jazdy kategorii D może rozpocząć osoba, która:

 • osiągnęła wymagany przepisami ustawy wiek minimalny
  1. 21 lat, jeżeli osoba odbyła wcześniej kurs i zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy w zakresie kwalifikacji wstępnej,
  2. 24 lata dla osób nieposiadających kwalifikacji wstępnej,
 • uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców;
 • uzyskała orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;
 • ma dowód osobisty lub paszport;
 • uzyskała zaświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kat. B lub C, albo prawo jazdy kat. B lub C.

 

Liczba godzin zajęć teoretycznych: 20.
Liczba godzin zajęć praktycznych:

 • dla osób posiadających prawo jazdy kat. B: 60;
 • dla osób posiadających prawo jazdy kat. C: 40.

 

Co zrobić, aby zapisać się na kurs?

03022014286may

« Powrót

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź